Beatbox‘as – tai vokalinės perkusijos menas. Jis gimė ir vystėsi kartu su HipHop‘o subkultūra ir jo pradžia yra datuojama pirmiesiems 1980-ųjų metams. Pats terminas “beatboxing” kilo iš bandymo atkartoti būgnų mašinas, skirtas rap‘o ritmam kurti, kurios anksčiau buvo vadinamos Beat Boxes. O žmonės, kurie tai darydavo, buvo vadinami Human Beatboxers. Todėl norėtųsi atkreipti dėmesį į pirmuosius šio amato meistrus ir kokią įtaką jie padarė penktajam HipHop‘o elementui.

Vienas pirmųjų buvo Darren‘as Robinson‘as, dar žinomas kaip Buffy, The Human Beat Box. Jis buvo vienas iš pionierių rap‘o grupės The Fat Boys narių. Šiai grupei teko nusifilmuoti viename pirmųjų filmų susijusių su HipHop‘u – Krush Groove (1985). Filmas yra apie pirmąsias Def Jam leiblo gyvavimo dienas bei pirmuosius rap‘o atlikėjus ir grupes, tokias kaip Run D.M.C., Beastie Boys, Kurtis Blow bei aišku The Fat Boys. Šis filmas iškėlė Beatbox‘ą į viešumą ir paskleidė po visą pasaulį. Daugumoje scenų su storuliukais galima pamatyti ir išgirsti Darren‘o sugebėjimus, kurie tais metais buvo pribloškiantys ir sukuriantys juokingas situacijas, kai žmonės Beatbox‘ą painiodavo su boombox‘ais. Deja, The Fat Boys grupės linksmų storuliukų įvaizdis Darren‘ui atnešė bėdų su sveikata ir 1995 metais jis mus paliko būdamas vos 28-erių. Rest In Beats Buffy!

Būtų gėda nepaminėti dar vieno beatbox pionieriaus ir gero Darren‘o Robinson‘o draugo Dauglas‘o E. Davis‘o. Daug kam jis žinomas Doug E. Fresh vardu. Scenoje jis pirmą kartą pasirodė 1983 metais ir pats save laiko pirmuoju beatboxer‘iu HipHop‘o istorijoje. Doug E Fresh yra ir beatboxer‘is, ir MC, ir prodiuseris. Be to, kad jis yra vienas pirmųjų šio amato meistrų, Doug‘as į Beatbox‘ą įnešė naują garsą – click roll, taip pat ir nemažai šio garso variacijų. Ir būtent šis garsas yra E. Fresh‘o vizitinė kortelė. Taip pat jis yra vienas pirmųjų panaudojęs instrumentą kartu su Beatbox’u ir tai buvo lūpinė armonikėlė.

 

Kitas reikšmingas veikėjas tiek Beatbox‘o, tiek HipHop‘o bendruomenės veikloje yra Marcel Hall, dar žinomas kaip The Diabolical Biz Markie ar The Clown Prince of Hip Hop. Markie scenoje pasirodė 1985 m. ir užsitarnavo vardą bendruomenėj beatbox‘indamas įvairiuose vakarėliuose. Bet kaip ir Doug E. Fresh, Biz yra ne tik beatboxer‘is, bet ir MC bei prodiuseris. Pagrindinis jo indėlis į Beatbox‘ą – šio amato sklaida ir populiarinimas. Markie vaikiškoje laidoje „Yo Gabba Gabba!“, rodomos Nick Jr. kanalu,  turi savo segmentą Biz‘s Beat Of The Day, kur vaikam pateikia paprastą Beatbox‘o ritmą ir paragina išmokti iki kito karto, taip įtraukdamas vaikus į Beatbox‘ą ir HipHop‘o subklutūrą.

Užsiminęs televiziją, iškart prisimenu Policijos Akademiją ir vieną unikaliausių komikų Michael Winslow, dar žinomam kaip Man of 10,000 Sound Effects. Policijos Akademija turbūt daugeliui Lietuvoje buvo pirma pažintis su Beatbox‘u, nors pamatę turbūt net nesuprato, kas tai yra ir kaip tai išgaunama burna. Iš tiesų, pats Michael‘as nežino, kaip jam tai pavyksta, ir mano, jei jam pavyktų išsiaiškint, kaip jis tai padaro, tas talentas dingtų.  Todėl net ir dabar praėjus beveik 30 metų nuo pirmojo filmo, nėra antro žmogaus pasaulyje turinčio tokį bagažą specialiųjų garsų, kuriuos gali skleisti burna! Tačiau Michael Winslow įrodė, kad žmogaus burna gali atkartoti įvairius garsus ir šiuolaikiniame Beatbox‘e tai tapo dalimi amato: įvairių instrumentų atkartojimas, vinylinės plokštelės traškesys, jos scratch‘avimas ir kt.

Be pradininkų, visada atsiranda ir revoliucionierių. Vienas jų – Rahzel, dar žinomas kaip The Godfather of Noyze. Jis kardinaliai pakeitė žaidimą ir įkvėpė ne vieną naujosios kartos beatboxer‘į imtis amato. Kaip? Jis pirmasis sujungė mušamą ritmą su dainavimu ir pakėlė Beatbox‘ą į aukštesnį lygį. Tai buvo cover‘is Aaliyah dainai „If Your Girl Only Knew“, kurią Rahzel‘is perdarė į „If Your Mother Only Knew“. Šis cover‘is tapo labai populiarus tarp beatboxer‘ių ir davė pradžią naujų cover‘ių kūrimui. Rahzel‘is taip pat yra laikomas. Kaip ir daugelis senosios kartos beatboxer‘ių, taip ir Rahzel‘is yra ne tik beatboxer‘is, bet ir MC. 1999 m. išleido savo debiutinį albumą „Make The Music 2000“. Taip pat Rahzel‘is yra legendinės rap‘o grupės The Roots narys.

Artimas Rahzel‘io draugas ir bendražygis, Kenny Muhammad yra antrasis revoliucionierius. Kartu su Rahzel‘iu jie sukūrė 4 beatbox elementų technikas: Ugnies, Žemės, Vandens ir Vėjo. Tačiau Kenny vienas padarė tai, kas atrodė neįmanomą – sukūrė bendrą kompoziciją „Kenny‘s Joy“ kartu su New York‘o Filharmoniniu Orkestru ir atliko ją gyvai! Taip jis užsitarnavo pravardę The Human Orchestra.

Tai buvo senosios mokyklos Beatbox atstovai! Bet tai tik pradžia, laukite tęsinio!